Myčky nádobí

Dobrou zprávou je, že podle dTestu lze obecně říci, že téměř všechny myčky umyjí, opláchnou a vysuší vaše nádobí celkem obstojně. Navíc mají nízkou spotřebu vody a elektrické energie, i když mezi jednotlivými modely jsou větší či menší rozdíly.

Každá myčka nádobí je označena energetickým štítkem s údajem o energetické účinnosti, která dosahuje hodnot A až G (podle nového značení), přičemž nejlepší je áčko. Na štítku naleznete i konkrétní údaj o spotřebě energie a vody. „Údaje berte jen jako orientační, protože informace jsou udávány samotnými výrobci a v praxi se spotřeba může lišit, a to až o 15 % od udávaných údajů,“ upozorňuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. Na štítku dále naleznete informaci o hlučnosti. „V poslední době se objevuje stále více a více tišších modelů s hlučností nižší než 45 dB,“ dodává.

Inteligentní technologie Home Connect pro myčky Siemens nově umožňuje stahovat další mycí programy, které nejsou součástí základní výbavy, a přizpůsobit si tak spotřebič na míru svým potřebám. Na mobilu nebo tabletu lze také jednoduše provést nastavení, nechat si doporučit optimální program pro konkrétní kombinaci vloženého nádobí nebo u vybraných modelů dát myčce zpětnou vazbu na výsledek mytí pomocí smajlíků, aby podle ní upravila nastavení programu. Foto Siemens

Foto Siemens

Jaký typ myčky zvolit?

Široká verze (cca 60 cm) je vhodná především pro velké rodiny, úzké modely (cca 45 cm) s nižší kapacitou naleznou využití i v méně početných domácnostech a tam, kde je málo místa. Nejrozšířenější jsou volně stojící myčky, které nemají omezení z hlediska umístění. Plně vestavné (integrované) myčky mají ovládací prvky situovány na horní hraně dveří a díky tomu je zcela zakrývají dvířka kuchyňské linky. Částečně vestavné (polointegrované) myčky lze z větší části také schovat za desku v provedení kuchyňské linky, ale obslužný panel umístěný v horní části dvířek zůstane viditelný. Podstavné myčky, ale i mnohé volně stojící modely lze umístit pod kuchyňskou linku. Tzv. podstavné myčky totiž umožňují demontáž vrchní desky, ovládací prvky mají umístěné na přední straně dveří.

Vestavná myčka nádobí Lord D1 pojme 14 jídelních sad nádobí, vybírat můžete ze 6 základních programů včetně automatického, který díky senzorům dokáže posoudit míru zašpinění nádobí. K dispozici je příborová zásuvka, funkce Odložený start i AquaStop proti úniku vody. 18 999 Kč, mctree.cz, foto MCTree

Kolik sad nádobí?

Počet sad nádobí závisí na rozměrech přístroje. Nezapomeňte na to, že sada nádobí znamená talíře, hrníčky, sklenice a příbory. Do počtu sad se nezapočítávají hrnce a jiné nádobí, které budete do myčky dávat a které zabere velké množství místa. Zatímco úzké modely pojmou 8 až 11 sad, široké modely 12 až 16 sad. Výška myček se pohybuje kolem 85 cm (u volně stojících modelů) a 82 cm (v ostatních případech); hloubka je potom nejčastěji v rozmezí 55 a 63 cm. Při plánování umístění myčky si dejte na její rozměry dobrý pozor.

Myčka nádobí Concept MNV3360 je vestavná a umyje najednou 14 sad nádobí. Disponuje výškově nastavitelným horním košem i variabilní příborovou zásuvkou. Nabízí 6 mycích programů, funkci pro zvýšenou účinnost mytí a sušení, dětský zámek, AquaStop i možnost odloženého zapnutí s nastavením až na 24 hodin. S hlučností 44 dB patří mezi extra tiché modely. 13 999 Kč, myconcept.cz, foto MyConcept

foto MyConcept

foto MyConcept

Který zvolit program?

Úvodem je třeba říci, že tlak na co nejnižší spotřebu vody a elektřiny se projevuje v tom, že běžné mycí programy nezrychlují, ale spíše časově stagnují. Při hlavním (normálním nebo standardním) programu se nádobí myje při teplotě v rozmezí od 50 do 70° C. Je určený pro každodenní mytí běžně zašpiněného nádobí. Úsporný (bio, eko) program používá nižší teplotu mezi 45 a 55° C a v ideálním případě spotřebuje méně elektrické energie i vody, samotný mycí cyklus však trvá výrazně déle. Při intenzivním programu probíhá mytí za teploty 70 až 75° C, určený je na mytí silně znečistěného nádobí. Stále častější jsou automatické programy, které často nahrazují právě ty klasické. Při tomto programu myčka vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí a tomu přizpůsobí teplotu i délku mytí. V praxi tyto programy fungují relativně dobře, i když výsledky mytí se mohou lišit v závislosti na množství nádobí a zašpinění. Rychlý program je určený k mytí běžně zašpiněného nádobí (bez zaschlé špíny), délka tohoto programu se pohybuje mezi 30 a 45 minutami při teplotě 35 až 70° C. Zejména dražší myčky pak nabízejí i další speciální programy.

Co je praktické

Použít můžete i funkci Poloviční náplň, jíž je vybaveno stále více modelů. Je určena k mytí malého množství nádobí. Ale pozor! I když je při tomto programu spotřeba vody a elektrické energie snížená, testy prokázaly, že zdaleka není poloviční oproti běžným programům. A velice užitečnou funkcí je Odložený start, který přijde vhod, pokud chcete, aby se myčka zapnula, když nejste doma, nebo třeba ráno ještě spíte.

Bezpečnost především

Myčky disponují různými druhy ochrany proti úniku vody. Rozpoznají například, když z nich uniká voda (pak se vypnou) a naopak sledují hladinu vody v myčce a pokud stoupne příliš vysoko, vypnou automaticky mycí program. Systém AquaStop má na starost vnější ochranu spotřebiče – dokáže zabránit přetečení myčky i vytopení sousedů, pokud by například praskla hadice (zastaví přítok vody).


Nový štítek oproti starému:

  • Škály energetické účinnosti se u nových štítků pohybují od písmene A do písmene G.
  • Spotřeba energie je uváděna jako spotřeba u programu Eco na 100 mycích cyklů.
  • Vážená spotřeba vody je na jeden mycí cyklus v programu Eco.
  • Uvádí se délka programu Eco.
  • Obsahuje údaj o hlučnosti a emisní třídě hluku.

 

Text: Vanda Jesenská ve spolupráci s dTest
Foto: se souhlasem firem McTree, MyConcept, Siemens

Datum vydání: 21. 7. 2022

Edit: