Nové prvky vrátí staré dobré časy

Hlodá v interiéru vašeho domu či bytu neúprosný zub času? Jeho hlodání můžete zastavit nebo aspoň výrazně zpomalit. Jak? Renovací jádra a kuchyňské linky, výměnou oken, dveří, podlahových krytin, případně i elektroinstalace.

Rajský klid uprostřed velkoměsta vám zajistí zasklení Klidea. Okna Vekra Komfort EVO z bílého plastu, interiérové dveře Vekra Quadrio. Foto VEKRA

 

Postupovat budeme tentokrát zvenčí dovnitř, tedy od oken k bytovému jádru. To však neznamená, že právě tento postup je při rekonstrukci jediný možný. Logika věci totiž může být přesně opačná: Vybourání jádra je velmi prašná práce, při níž se vyplatí intenzivně větrat. Proto je možná nejlepší pracovat za relativně stálého počasí v létě, s naplno otevřenými starými okny – a teprve po dokončení špinavé fáze rekonstrukce sáhnout také k jejich výměně. Komfort dokonalého těsnění či fungující mikroventilace si pak ve „skoro novém“ interiéru naplno vychutnáte, až se přiblíží podzimní plískanice.

 

Bonusy moderních oken

Plast místo dřeva? Tak kategoricky otázka nestojí, můžete mít klidně nová okna ze dřeva, ale i kdyby: Kvalita moderních oken vám kouzlo těch původních určitě vynahradí! Jak poznáte, že stará okna dosloužila? Pokud vám starými okny dovnitř protahuje studený venkovní vzduch a hluk z ulice, nebo pokud jimi dokonce zatéká, pak se výměně nejspíš nevyhnete. „V případě, že plánujete zateplení domu, mělo by být pořízení nových oken dokonce logický první krok. Nová okna totiž mají podstatně lepší tepelně a zvukově izolační vlastnosti,“ připomíná Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky Vekra, největšího českého výrobce oken. „Výměna starých oken s sebou tedy přináší úsporu za topení, podstatné snížení hluku z ulice a celkově vyšší komfort bydlení.“

 

Správný postup výměny

Při výměně je důležité dbát na správný postup, protože pečlivé a správné osazení oken je pro dobrý výsledek stejně důležité jako kvalita okenního profilu. Vše začíná již demontáží. Při ní nesmí dojít k vybourání příliš velkého otvoru, který by se pak musel pracně dozdívat. To by práci nejen prodloužilo, ale také zbytečně prodražilo. Před instalací nových oken je podstatné otvor správně připravit podle pokynů od výrobce. Povrch ostění musí být hladký a soudržný bez prachu a jiných nečistot. Při samotné montáži je pak nutné řádně utěsnit prostor, kde se okenní rám napojuje na okolní stěnu. Výměnu je rozhodně lepší přenechat odborníkům, kteří mají ověřené postupy práce. Ideální je objednat okna přímo od výrobce, který je zároveň i osadí.

 

Domov tvoří dveře

Říká se, že nejméně polovinu domova tvoří dveře. A je to pravda! Dveře hrají v interiéru opravdu zásadní roli jak vizuálně a pocitově, tak i provozně. Do ložnice, dětského pokoje či pracovny se určitě vyplatí pořídit nové interiérové dveře v takzvaném hlukovém standardu. Nejde o zvukově izolační provedení, ale o dveřní komplet, který má kvalitní akustické vlastnosti, díky nimž tlumí šíření hluku po bytě. Dveřní křídlo, které to má zvládnout, nesmí být ošizené: Musí mít plnou výplň v celé ploše dveří. Důležitá je také pečlivá montáž zárubně. „Mezi zárubní a stěnou vzniká drobná mezera, která se vyplňuje montážní pěnou. Tu je třeba nanést po celém obvodu,“ zdůrazňuje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky Vekra. „Většina montážníků tento prostor bohužel vyplňuje montážní pěnou pouze bodově – a právě nevypěněnými vzduchovými mezerami pak prochází zvuk z vedlejších místností.“

 

Chcete víc prostoru?

Rozhodli jste se vyměnit klasické otočné dveře za prostorově úspornější? Na výběr máte otočné, shrnovací, zlamovací nebo zasouvací. Otočné se ovšem hodí nejvíce pro obslužné prostory restauračních provozů, shrnovací čili harmonikové jsou sice praktické, ale působí poněkud lacině. Zbývají dveře zlamovací (zpravidla v polovině nebo třetině své šířky) a zasouvací. Ty se mohou zasouvat buď podél stěny, nebo do stavebního pouzdra. Tato varianta je elegantní a zároveň prostorově nejúspornější. Pokud tedy zvolíte dveře, které se zasouvají do stavebního pouzdra zabudovaného ve zdi, musíte počítat s tím, že stavební otvor bude nutné dostatečně zvětšit. „Pouzdro, do kterého dveřní křídlo zajíždí, nahrazuje část příčky,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP Future, jediného českého výrobce stavebních pouzder. „Kromě šířky vlastního průchodu je tedy třeba počítat také se šířkou pro samotné pouzdro. V případě zděné příčky je před instalací stavebního pouzdra nutné vyměnit i stavební překlad. Ten musí být rovněž dvojnásobný než ten původní, protože stavební pouzdro nedisponuje nosnou funkcí.“ Vhodný kompromis pak představují dveře posuvné po stěně, které nevyžadují tak zásadní stavební úpravy.

 

Nový povrch podlahy

Mezi oblíbené materiály při pokládání podlahy patří dlouhodobě dřevo, ale dnes už také laminát, přírodní linoleum, moderní PVC a vinyl. Naopak na ústupu jsou klasické korkové podlahy: Jejich povrch je sice poměrně měkký, pružný a příjemně teplý na dotek, dokáže i dobře tlumit kročejový hluk, ale schází jim reprezentativní vzhled. Ať už zvolíte jakýkoli povrch, pokládka profesionální firmou je určitě spolehlivější než svépomocí. V konečném důsledku je nejen pohodlnější a rychlejší, ale zpravidla znamená účtování s nižší sazbou DPH a stoprocentní záruku (někdy i časově prodlouženou). Navíc vám kvalitní firma odevzdá práci kompletní – tedy například včetně přechodových lišt a začištění detailů.

 

Teplo od nohou

Máte studenou podlahu? Nezoufejte: Pocitový základ tepelné pohody vám jednoduše zprostředkuje podlahové vytápění. Jde o teplo, které především sálá, necirkuluje v prostoru a neuniká bez užitku pod strop. Je příjemné, protože do chodidel hřeje jen mírně, zato velkou plochou (jde o velkoplošný nízkoteplotní systém). Podlahové vytápění může být dvojího druhu: buď teplovodní, nebo elektrické. Z hlediska funkčnosti jsou oba systémy shodné, elektrické vytápění se však vyznačuje snazší instalací, vyšší flexibilitou a nižšími pořizovacími náklady. Pro instalaci podlahového vytápění jsou ideální krytiny, které teplo bezpečně snášejí, nebrání jeho prostupu a mají schopnost akumulace. Tyto vlastnosti nejlépe splňují keramické a kamenné dlažby, lité anhydritové podlahy a částečně také vinylové krytiny. U dlažby se však musíte smířit s tím, že v době, kdy se netemperuje, bude nadále studit. V parném létě to může být příjemné, ale na opětovné prohřátí dlažby bude pak třeba vynaložit dost energie. Nabízí se ještě jedna varianta vhodného povrchu – podlaha z drobných oblázků zalitých pryskyřicí (kamenný koberec). Ta teplo ze spodní vrstvy bez potíží předá, ale ani v létě nestudí. Jemně masíruje chodidla a interiéru dodá osobitý vzhled.

 

Kuchyně? Vyměňte jen dvířka!

Plánujete v rámci rekonstrukce také novou kuchyni? To dá rozum! Nemusíte ovšem nutně měnit hned celou linku. „Pokud vám dispozice stávající kuchyně naprosto vyhovuje, a dokonce i její korpus je v dobrém technickém stavu, stačí pouze vyměnit dvířka a pohledové boční blendy, které jsou prvním, čeho si při pohledu na linku všimnete,“ doporučuje Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek. Proces takové výměny je časově i prostorově poměrně nenáročný, takže se vůbec nemusíte obávat, že by vaše domácnost byla na dlouhou dobu paralyzována pracemi, hlukem a nepořádkem.

 

Obklad podle přání

Snadno a rychle změnit vzhled kuchyňského koutu můžete rovněž novým skleněným obkladem. Takový obklad lze jednoduše nalepit na připravenou zeď, a to speciálním polymerovým lepidlem s vysokou přilnavostí k různým stavebním materiálům. Pokud je stávající obklad v dobrém stavu, bez nerovností a na svém podkladu pevně drží, není dokonce třeba původní obklad ani vybourávat – nový skleněný obklad se dá nalepit přímo na něj. Tyto skleněné obklady je možné volit ve dvojím provedení – buď jako originální Grafosklo s libovolným motivem podle vašeho výběru, nebo ve střídmější variantě jako jednobarevně lakované sklo. Dalším materiálem vhodným pro obklad stěny v kuchyni nebo koupelně je T.board – lehká dekorativní obkladová deska s natištěným motivem. Přestože je deska lehká, je zároveň pevná a lze do ní dodatečně vrtat. Je vybavena mechanicky odolným potiskem T.overface a její instalaci zvládne i šikovný kutil.

 

Věda s elektroinstalací

Než se pustíte do výměny elektroinstalace, je vždy dobré přizvat na pomoc zkušeného odborníka. Ten zkontroluje její současný stav a navrhne rozsah změn. Pokud je stávající elektroinstalace v pořádku, lze její rozvody ponechat. Někdy je možné dokonce zachovat i staré elektrostrojky. Část výrobců domovní elektroinstalace totiž umožňuje v rámci svých jednotlivých řad výměnu pouze pohledových krytů vypínačů. Strojek ve stěně zůstává stejný. Dochází-li ke kompletní výměně elektroinstalace, je třeba pohlídat hloubku instalačních krabiček, protože ne všechny vypínače mají stejně hluboké strojky. Pro klasický přístroj domovního vypínače i zásuvky se nejčastěji užívají instalační krabice hluboké 30 nebo 42 mm. U některých vypínačů jsou ale potřeba hlubší instalační krabice, klidně i 60 mm. Rovněž speciální přístroje (např. zásuvka s přepěťovou ochranou, otočný žaluziový ovladač nebo sporákový vypínač) musí mít montážní hloubku nejméně 50 mm. „Kvůli šíři sortimentu a častým změnám v elektroinstalaci doporučuji instalovat rovnou hlubší krabice, aby později nebylo třeba zasahovat do již hotové stěny,“ radí Marek Beneda z firmy Obzor Zlín. Před rozmístěním nové elektroinstalace i rozvodů vody a odpadů v koupelně je třeba zamyslet se nad budoucím rozmístěním koupelnového nábytku a jeho konkrétní podobou. Když vše nepromyslíte včas, musíte to pak řešit pomocí finančně náročnějšího nábytku na míru. Navíc jeho výroba trvá déle…

 

Než bys řekl „švec“!

Když máte kompletní rekonstrukci za sebou, rádi byste se konečně také umyli… Jenže jak co nejrychleji uvést koupelnu do stavu, který vybízí k relaxaci? Můžete se porozhlédnout po takových řadách nábytku, které mají krátkou dobu dodání a zároveň dostatečnou kvalitu zpracování. Podnikaví výrobci koupelnového nábytku proto nabízejí série takzvaných expresních výrobků, které dovedou spojit vysokou kvalitu, příznivou cenu i dodání během několika pracovních dnů.

 

V jádru krásné jádro

Na závěr jsme si nechali to, čím se zpravidla začíná: výměnu bytového jádra. Pokud je z umakartu, pak se opravdu vyplatí jeho vybourání a nahrazení kvalitním jádrem zděným. Pro vytvoření nového jádra se velmi často používá pórobeton. Důvod je prostý a logický: Do tohoto materiálu lze snadno zasekat veškeré potřebné instalace. Ve fotografické zkratce se vám pokusíme zdokumentovat, co vás při rekonstrukci bytového jádra čeká a nemine. Ale nebojte se: Prachu a špíny bude sice hodně, ale bude to rychlé a výsledek bude stát za to!

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem VEKRA, Dendrit, JAP Future, Veka, Creative Commons, KPP, Viega, Trachea, Dřevojas, Ytong, FENIX, Mane interier, Insebo, Obzor

Datum vydání: 16. 12. 2021

Edit: