Garáže, garážová vrata

Často vrzající klasická dvoukřídlá dřevěná nebo kovová vrata ovládaná výhradně mechanicky pomocí kliky již patří minulosti. Na jejich následovníky klademe podstatně vyšší nároky. Očekáváme od nich, že ochrání náš vůz nejen před nepohodou, ale i před zloději, a zvláště v garážích, které jsou součástí obytných objektů, zabrání únikům stále cennějšího tepla. Také snadná obsluha patří k základním požadavkům.

S ohledem na  náročnost úkolů, které garážovým vratům svěřujeme, bychom se při jejich výběru neměli zajímat pouze o cenu, ale vybírat i na základě jiných kritérií. Podstatnou roli například hraje, zda pořizujeme vrata pro samostatně stojící garáž nebo pro garáž, která je součástí domu, dále jak velký prostor máme před ní k dispozici, k jakému účelu se používá – zda pouze ke garážování auta nebo nám zároveň slouží jako sklad, případně i dílna –, či jaké jsou její rozměry. Z architektonického hlediska pak nelze pominout ani materiál, z něhož jsou vyrobeny, ani povrchovou úpravu. Také se musíme rozhodnout, zda upřednostníme standardizovaná garážová vrata nebo vrata vyrobená na zakázku. Do novostaveb, ať již se jedná o rodinný nebo bytový dům, se většinou počítá s  vraty standardizovaných rozměrů. V  případě výměny garážových vrat ve starším objektu je třeba si nechat nová vrata vyrobit na zakázku, cožovšem vyjde dráž. Zde musíme počítat s cenou vyšší o 10 až 15 %.

2

Sekční garážová vrata Novoferm E iso 45 s integrovaným pohonem NovoPort s LED diodovým venkovním osvětlením, NOVOFERM

1

Výklopná vrata Hörmann Berry motiv 905 lze důsledně integrovat do fasády. Výplň rámu si zákazník může libovolně zvolit a podle použitého materiálu je účtována i konečná cena vrat. HÖRMANN

Sekční vrata

Současný trh nabízí různé typy garážových vrat. Nejčastěji se však používají vrata sekční s výsuvem do stropu, která jsou vhodná do všech typů garáží. Skládají se z jednotlivých sekcí, které se při otevírání zasouvají pod strop garáže, čímž se ušetří značné množství místa. V garážích, kde není nad vraty dostatečný prostor, lze volit variantu sekčních vrat s výsuvem do boku; to sice představuje rovněž elegantní a funkční, ale i poněkud dražší řešení. K přednostem sekčních vrat kromě skromných nároků na prostor patří především jejich výborné tepelně izolační vlastnosti, pro které jsou vhodné do garáží, které jsou přímo zakomponovány do půdorysu domu. Dobré izolační vlastnosti zajišťuje polyuretanová pěna, jíž je vyplněn prostor mezi vnějším a vnitřním plechem. Tento typ vrat rovněž dobře střeží garáž před nevítanými hosty. Co se týče výrobních materiálů, sekční vrata se vyrábějí z  pozinkovaného ocelového plechu opatřeného základním práškovým nástřikem z  polyesteru, který prodlužuje jejich životnost a zjednodušuje údržbu. Povrchovou úpravu tvoří fólie různých barev či imitací dřeva. Vrata mohou být jak plná, tak částečně prosklená, případně zdobená kovovými prvky. Standardizovaná zateplená sekční vrata dnes pořídíme za částku od 20 tisíc Kč.

3

Garážová vrata Novoferm E iso 45 s patentovaným pohonem NovoPort a automatikou, ve všech rozměrech a designech. NOVOFERM.

4

Foto: TRIDO

Vrata výklopná

Přestože sekční vrata v  současnosti představují nejčastěji používaný typ vrat, nabízejí se nám ještě další možnosti. Jednou z nich jsou vrata výklopná, která mají velmi jednoduchou konstrukci. Tvoří je vratové křídlo z ocelového pozinkovaného plechu v různém provedení a barvě, které se pomocí pružin pohybuje ve vodicích kolejnicích. Ocelová výklopná garážová vrata představují nejbezpečnější typ garážových vrat, a to zvláště jsou-li vyrobena z ocelových profilů, jejichž konstrukce byla navíc zesílena přidáním plechu pod běžnou výplň. Další předností je i nízká cena. Tato vrata pořídíte již za částku od 9000 Kč. Naopak slabinou je horší možnost zateplení, neboť se dodávají nezateplená. Přestože je lze dodatečně zateplit polystyrenem, výsledek není zdaleka tak efektivní jako například v  případě zateplených sekčních vrat, neboť zateplením neodstraníte tepelné úniky po  jejich obvodu. Uvažujeme-li o pořízení výklopných vrat, musíme také dobře zvážit, zda máme dostatek prostoru i před garáží, protože se otevírají ven.

5

Rolovací vrata se vyrábějí z hliníkových lamel vyplněných polyuretanovou pěnou. BUILDING PLASTICS

6

Sekční garážová vrata Classic s nerezovými komponenty a nadstandardními tepelně izolačními vlastnostmi. (U křídla vrat = 0,61 W/m2K) Cena vrat 4500 x 2100 mm bez pohonu 28 044 Kč bez DPH. (S pohonem a dálkovým ovládáním 3514 Kč.) TECHNOPARK

Rolovací vrata

Finančně nejnáročnějším typem vrat jsou vrata rolovací, která se vyrábějí z hliníkových lamel vyplněných PUR pěnou. Trh je nabízí výhradně s motorovým pohonem. Při otevření se narolují do boxu, který výrobci vybavují brzdou zabraňující odrolování lamel. Rolovací vrata mají několik předností. Jednou z výhod je, že pokud dojde k poškození zámku např. nárazem automobilu, je možné jednotlivé lamely vyměnit. Dále je to fakt, že v garáži nezabírají téměř žádný prostor a že je lze nainstalovat prakticky do každé garáže, a to bez větších stavebních úprav. Na  druhou stranu – ani jejich tepelně izolační vlastnosti nejsou ideální. Teplo v tomto případě uniká spojovacími zámky i pouzdrem, do něhož se vrata navíjejí. Kromě toho rolovací systém nedovoluje u tohoto typu vrat použít stejně silnou tepelně izolační vrstvu jako například u sekčních vrat. Ve srovnání s výklopnými vraty však nabízejí lepší tepelně izolační vlastnosti. Cena se pohybuje od 40 000 Kč výše.

Dvoukřídlá garážová vrata

Z garáží, zvláště samostatných, nezmizela ani klasika v podobě dvoukřídlých vrat. Tento typ vrat se vyrábí ze dřeva nebo z oceli. Opět si je můžete koupit v typovém provedení nebo nechat vyrobit na zakázku. I dvoukřídlá vrata lze ovládat jak mechanicky, tak pomocí motorového pohonu automaticky. Na rozdíl od jiných typů vrat se však dvoukřídlá vrata buď nezateplují vůbec, nebo velmi obtížně a s podstatně menším efektem než u jiného typu vrat.

7

Sekční vrata v barevném provedení šedá RAL – vrata Lomax lze díky tisícům možných kombinací na přání zákazníka dokonale sladit s celkovým vzhledem budovy. LOMAX

8

Rolovací vrata lze bez větších stavebních úprav namontovat do každé garáže. BUILDING PLASTICS

Stále důležitější zateplení

Úsporám energie se nevěnuje pozornost pouze v samotných obytných prostorách, ale i v garážích. Právě garážovými vraty může unikat značné množství tepla. Největší úspory zajišťují sekční vrata, kde se nabízejí různé možnosti zateplení. U  pozinkovaných vrat můžeme volit zateplení polyuretanovou pěnou o  tloušťce 9–20 mm, u dvojgaráží pak zateplení o tloušťce 34–45 mm. Koeficient prostupnosti tepla U se u garážových vrat vhodných do  nízkoenergetických či pasivních domů pohybuje okolo pouhých 0,6 W/m2K.

Jak je to s pohonem

Nevyvíjejí se pouze zateplení a výrobní materiály, ale i samotné pohony a jejich umístění. Donedávna se pohonné systémy umísťovaly (a stále ve většině případů umísťují) na strop garáže. Takzvané integrované pohony se upevňují v  případě výklopných vrat přímo na jejich křídlo, u sekčních na vodicí kolejnici. Jde o levnější a elegantnější řešení. Pohon lze tímto způsobem instalovat do nových i starých garáží bez požadavku na podstropní prostor či další rozvody elektrické energie.

9

Sekční garážová vrata Vernis se vyrábějí v bohaté nabídce dekorů. Sekce s dvoustěnným ocelovým pláštěm a polyuretanovým pěnovým jádrem se vyznačují vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, a jsou proto určena jak pro privátní, tak i průmyslové použití. TRIDO

10

Sekční garážová vrata Standard s nadstandardními tepelně izolačními vlastnostmi. (U křídla vrat = 0,61 W/m2K.) Cena vrat 2500 x 2100 mm bez pohonu 16 847 Kč bez DPH. (S pohonem a dálkovým ovládáním 19 110 Kč.) TECHNOPARK

11

Rolovací vrata RollMatic v povrchu Zlatý dub se dodávají ve vybraných barvách sladěných se vzhledem fasády domu. Cena těchto rolovacích vrat včetně pohonu a řídicí jednotky s rozměry 2500 x 2000 mm je 43 520 Kč bez DPH. HÖRMANN

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: archiv firem

Edit: