Kompletní rekonstrukce pražského panelákového bytu

Zmizel nejen všudypřítomný ušmudlaný korek, ale hlavně nudlovitá kuchyňka, nešikovně oddělená od zbytku bytu. Majitelka získala elegantní současné bydlení s pohodlným obytným prostorem, luxusní koupelnou a množstvím úložných skříni a skříněk.

Původní dispozice pražského panelákového bytu majitelce příliš nevyhovovala, obrátila se proto na Atelier Spectrum, architektku Lucii Mlýnkovou. Kromě ložnice a pracovny, které zůstaly v původním půdorysu, prošel byt téměř kompletní proměnou. Díky vybourání příček mohla být kuchyň spojena s jídelnou a obývací zónou, změněno bylo také rozložení předsíně, hygienického zázemí a úložných prostor. Do velké koupelny se nyní vejde vana i sprcha, přičemž toaleta zůstala oddělena. Nově vznikla praktická úklidová komora, kde je umístěna pračka a veškeré potřebné úklidové prostředky. Stavebně byla v bytě provedena kompletní výměna elektroinstalace, nové rozvody vody a kanalizace. Kompletně se nechaly vybourat původní podlahy, které byly bohužel v různých výškových úrovních, tudíž se pak musely dorovnávat stěrkami.

3

Nová velkorysá kuchyň se své úzké předchůdkyni nepodobá ani v nejmenším. Pohodlně se roztáhla pracovní plochou do tvaru L s barovým pultíkem. Také pečicí trouba a presovač získaly nové důstojné místo a k zahození rozhodně nejsou ani nové spížní a úložné skříně.

1

VAŘENÍ A POSEZENÍ NA ÚROVNI

V kuchyni si přála majitelka především dostatek dobře členěných úložných prostor. Vznikl zde i malý barový pultík, pod nímž je v rohu schovaná vinotéka. Za pracovní plochu za dřezem nechala architektka instalovat místo obkladu dobře udržovatelný skleněný podsvícený panel. Na kuchyň plynule navazuje jídelní prostor s kulatým stolem ve stejném materiálovém provedení. Nad ním je umístěn skleněný lustr.

Obývací pokoj je oddělen pouze opticky, světlou koženou pohovkou. Na protější stěnu navrhla architektka Mlýnková celistvou nábytkovou stěnu dalšími potřebnými úložnými prostory. Sem si majitelka přála umístit lihový krb a akvárium. U krbu bylo třeba zvláštní opatření proti přehřívání nábytku – je zde navíc vytvořena vzduchová mezera a větrací otvory v čele obruby. Pro akvárium byla samozřejmě zapotřebí také zvláštní úpravy – silnější nosná konstrukce zabudovaná do nábytku a konstrukce pro svítidla a další nutné prvky. Obývací pokoj se otevírá (a uzavírá) posuvnými dveřmi, tady architektka kvůli prostupu denního světla do předsíně zvolila variantu s prosklením.

4

5

6

PŘEDSÍŇ VÍTÁ PŘÍCHOZÍ

Ze šedě vymalované předsíně se vstupuje do všech místností v bytě. Dveře na toaletu na první pohled nepoznáte, jsou skryty ve skříni. Do předsíně architektka navrhla skříně na úklidové prostředky, ručníky a mnoho dalších předmětů, vše působí jako jeden velký blok. Dále je předsíň vybavena prostornou šatní skříní na kabáty a botníkem. Zrcadlová skříňka je uvnitř opatřena háčky pro zavěšení kabelek, v horní části ukrývá elektrický rozvaděč.

KOUPELNA SVĚTLÁ A ČISŤOUNKÁ

Dispozici bylo potřeba vymyslet tak, aby se sem vešla vana i sprchový kout, což byl trochu oříšek. Nakonec se záměr povedl, architektka navrhla odsunout toaletu dále od původního jádra a na místě původního WC byl vytvořen sprchový kout. Koupelna i toaleta jsou obloženy světlou velkoformátovou dlažbou, v koupelně se uplatňuje skříňka v provedení z dubové dýhy, jednotném pro celý byt.

8

7

Zavěšená toaleta je v dispozici posunuta dále od původního jádra a rafinovaně skrytá ve dřevem obloženém bloku. Do nové koupelny se vešla hluboká vana i prostorný kout s mělkou sprchovou vaničkou. Skleněné zástěny u vany i sprchy byly voleny z čirého skla, které místnost opticky neruší, ale úniku vody spolehlivě zabrání.

Zavěšená toaleta je v dispozici posunuta dále od původního jádra a rafinovaně skrytá ve dřevem obloženém bloku. Do nové koupelny se vešla hluboká vana i prostorný kout s mělkou sprchovou vaničkou. Skleněné zástěny u vany i sprchy byly voleny z čirého skla, které místnost opticky neruší, ale úniku vody spolehlivě zabrání.

NA SPANÍ I LENOŠENÍ

Ložnice byla pojata v jednoduchém stylu, pro toto bydlení charakteristickém. Díky komfortnímu lůžku s množstvím mazlivých polštářů však byla zachována měkká nálada dámského intimního budoáru. Zeď v záhlaví postele je natřena teplým odstínem země, o dlouhý nerušený spánek se starají také dlouhé okrové zatemňující závěsy. Po celé jedné stěně jsou umístěny vestavěné skříně v bílé barvě, navržené shodně jako skříně v předsíni – i zde je ukryt vstup do místnosti. Po bocích průchodu jsou umístěny háčky na župan a další nezbytnosti. Skříňka naproti posteli je do budoucna připravena pro umístění televize v budoucnu.

PRACOVNA A ČÍTÁRNA

Majitelka je velkou milovnicí knih, proto byla potřeba navrhnout velkou knihovnu – zabírá celou jednu stěnu pracovny. V pracovně stojí sen všech vášnivých čtenářů, vysoké křeslo s podnožkou. Do budoucna je sem plánována ještě rozkládací pohovka pro přespání návštěv.

10

11

12

DECENTNÍ VOLBA MATERIÁLŮ

Domácí paní si představovala byt v jednoduché klidné barevnosti, v kombinaci bílé a odstínu dubu, což architektka ráda do svého návrhu zapracovala. Podlahy jsou v odstínu běleného dubu. Dlažba a obklady v koupelně, WC a předsíni byla volena velkoformátová ve velmi světle béžovém odstínu. Veškerý nábytek zhotovil na zakázku truhlář, uplatnila se tu poctivá dubová dýha v kombinaci s bílou barvou.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: Tomáš Dittrich

Datum vydání: 9. 5. 2016

Edit: